Tai Chi  Luohan Qigong  Snake Style  Zajęcia  Program  Aktualności  Czytelnia  Galeria   Kontakt   Linki  Home 

LUOHAN QIGONG  

Quigong Luohan

LUOHAN QIGONG - WROCŁAW

Sijie Izabela Maćko jest Instruktorem Wing Sing Tong Luohan Qigong, jedynej we Wrocławiu certyfikowanej szkoły. Luohan Qigong nauczane jest we Wrocławiu od 1999 roku. W latach 1999-2015 działalność była prowadzona jako Oddział Polskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki Choy Lee Fut - pod nadzorem Sifu Grzegorza Ciembroniewicza, który sprowadził system do Polski. Od roku 2015 jest pod opieką Sifu Tomasza Chabowskiego - Mistrza Międzynarodowego Wing Sing Tong, Disciple Mistrza Chen Yong Fa (Tiger Disciples).

https://choyleefut.org/poland/wroclaw

Kliknij aby powiększyć - Chiny - Tai Chi Kliknij aby powiększyć - Chiny - Tai Chi Kliknij aby powiększyć - Chiny - Tai Chi Kliknij aby powiększyć - Chiny - Tai Chi


Główna kwatera znajduje się w Sydney (Australia), gdzie od 1984 roku mieszka Mistrz Chen Yong Fa, prowadzi cieszącą się ogromnym powodzeniem klinikę tradycyjnej chińskiej medycyny. Kieruje Światową Organizacją Choy Lee Fut rodziny Chen oraz Światowym Centrum Luohan Qigong. Dbając o prawidłowy przekaz sprawuje pieczę nad nauczaniem i dzieli się doświadczeniami z innymi ludźmi na całym świecie. W jego rękach znajdują się manuskrypty opisujące wszystkie formy, techniki walki, qigong, wiedzę medyczną i feng shui, napisane przez kolejnych spadkobierców systemu. Do połowy lat 80-tych pełny system ćwiczyli jedynie najbliżsi członkowie rodziny Chen. On jako pierwszy otworzył nauczanie oryginalnego przekazu rodzinnego dla osób spoza rodziny.

http://choyleefut.org

HUNG SING GWOON

CHOY LEE FUT

LUOHAN QIGONG

RODZINY CHEN


Chiny - King Mui; pierwsza szkoła założona przez Chan Heunga
Chiny - King Mui
pierwsza szkoła założona przez Chan Heunga


ZAŁOŻYCIEL STYLU I KOLEJNI SPADKOBIERCY


CHAN HEUNG
CHAN HEUNG
CHAN HEUNG
CHAN KOON
CHAN HEUNG
CHAN YOU CHI
CHAN HEUNG
CHAN WAN HON
CHAN HEUNG
(CHAN WING FA)
CHEN YONG FA


Mistrz Chen Yong Fa


Dr Chen Yong Fa (piąte pokolenie spadkobierców Choy Lee Fut) jest jednym z najwybitniejszych współcześnie żyjących wielkich mistrzów kung fu. Jest pierworodnym synem Chan Wan Hon, pra pra wnukiem założyciela stylu Chan Heunga i spadkobiercą całej wiedzy najbogatszego i najbardziej wszechstronnego systemu kung fu - Choy Lee Fut oraz systemu Shaolin Luohan Qigong (wchodzącego w skład Choy Lee Fut).

Od roku 1954 dziadek Mistrza Chan Yiu Chi rozpoczął nauczanie wnuka. Dziadek widząc, że jego wnuk jest słaby i chorowity rozpoczął jego szkolenie od ćwiczeń wewnętrznych Luohan Qigong. Ćwiczenia te wzmocniły chłopca do tego stopnia, że od tej pory praktycznie nie choruje. Chen Yong Fa zdobywał kolejne tajniki rodzinnego przekazu systemu Choy Lee Fut poprzez qigong, kung fu aż do tradycyjnej medycyny chińskiej. Po śmierci Chan Yiu Chi, Chen Yong Fa kontynuował naukę u swojego ojca Chan Wan Hon, u którego ukończył szkolenie, osiągając najwyższy stopień wtajemniczenia w Qigong i kung fu.

W późniejszym okresie ukończył studia medyczne w Kantonie (Guangzhou) i został praktykującym lekarzem studiującym tradycyjną chińską medycynę i specjalistą w nastawianiu kości; wykorzystuje wiedzę medyczną przekazaną przez kolejnych spadkobierców systemu.

Od 1983 roku Chen Yong Fa mieszka w Sydney (Australia) gdzie prowadzi, cieszącą się ogromnym powodzeniem, klinikę tradycyjnej chińskiej medycyny. Kieruje Światową Organizacją Choy Lee Fut rodziny Chen oraz Światowym Centrum Luohan Qigong. Dbając o prawidłowy przekaz sprawuje pieczę nad nauczaniem i dzieli się doświadczeniami z innymi ludźmi na całym świecie. W jego rękach znajdują się manuskrypty opisujące wszystkie formy, techniki walki, qigong, wiedzę medyczną i feng shui, napisane przez kolejnych spadkobierców systemu. Do połowy lat 80-tych pełny system ćwiczyli jedynie najbliżsi członkowie rodziny Chen. On jako pierwszy otworzył nauczanie oryginalnego przekazu rodzinnego dla osób spoza rodziny.

W roku 1987 Mistrz Chen Yong Fa został zaproszony na serię seminariów do Europy. W roku 1989 prowadzi pierwsze seminarium w Polsce. 1996 to rok, w którym otwiera organizację Wing Sing Tong, do której przyjmuje najbardziej zaawansowanych uczniów z całego świata.

CHAN HEUNG


WING SING TONG

Zrzesza najbliższych i najbardziej zaufanych uczniów Mistrza Chen Yong Fa. Kiedyś prawo do członkostwa w Wing Sing Tong miały wyłącznie osoby należące do rodziny. Dopiero obecny spadkobierca i dzierżyciel systemu Mistrz Chen Yong Fa otworzył WST dla instruktorów nie związanych więzami rodzinnego pokrewieństwa. Decyzję o przyjęciu nowego członka do Wing Sing Tong za każdym razem osobiście podejmuje mistrz Chen Yong Fa.

Chi kung Nazwa QIGONG (CHI KUNG) składa się z dwóch słów: 
Qi - oznaczającego energię życiową oraz gong - odpowiadającego pracy, ćwiczeniu. 
Można więc powiedzieć, że wskazuje na pracę z energią, pielęgnowanie energii witalnej. Chi kung jest metodą zachowania zdrowia, stanowiąc jeden z filarów chińskiej medycyny (do której przynależą: akupunktura, ziołolecznictwo, dietetyka, masaż), w której ruchy ciała, pozycje statyczne połączone są z koncentracją umysłu i oddychaniem.

Metoda ta ma na celu gromadzenie energii życiowej, niedopuszczenie do wystąpienia zakłóceń w krążeniu energii Qi w obrębie kanałów energetycznych, a w wypadku stwierdzenia jakichkolwiek zaburzeń dąży do szybkiego przywrócenia stanu prawidłowego. Pobudzenie energii Qi przez meridiany pomaga osiągnąć wytrzymałość i elastyczność fizyczną oraz jasność i spokój umysłu. Aby to osiągnąć wykorzystuje się: koncentrację umysłu, wyobraźnię, odpowiednie ruchy i właściwe oddychanie. Tak postępując osiągamy spokój, odprężenie niezbędne do prawidłowego i harmonijnego krążenia energii Qi, które stanowi warunek poprawy stanu zdrowia a nawet wyleczenia.

Chi kung stosowany jest w Chinach w terapii najtrudniejszych, opornych na leczenie chorób. Są to ćwiczenia relaksacyjne, koncentrujące i regeneracyjne. Zapewniały one mieszkańcom Chin przez całe wieki dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Z tego też powodu są one nadal w tym kraju ogromnie popularne. 
Ćwiczenia Chi kung odznaczają się spokojnymi, łagodnymi, miękkimi i płynnymi ruchami, zbliżonymi do tańca. Specjalnie dobrane ćwiczenia przypominają ruchy zwierząt. Są one skoordynowane z wolnymi i głębokimi oddechami, dłuższymi lub krótszymi w zależności od wykonywanych ruchów.

ĆWICZENIA ZAPEWNIAJĄ:

           relaks i odprężenie
           poprawienie nastroju
           regenerację sił
           przywrócenie spokoju
           poczucie szczęścia
           odzyskanie pewności siebie
           zwiększenie ogólnej sprawności
           zwiększenie wydolności krążeniowo - oddechowej
           prawidłowe czynności narzadów ciała
           wzmacnienie sił odpornościowych organizmu
           zmniejszenie poczucia zmęczenia
           poprawę pamięci i koncentracjiFORMY W SYSTEMIE LUOHAN QIGONG:

           Sub Bak Sau Kung - 18 rąk Luohana
           Siu Luohan Kung - 'Mały" Luohan
           Dai Luohan Kung - "Duży" Luohan
           Mo Git Kung (WuQi)
           Tai Git Kung (Tai Chi)
           Ng Wan Hei Bak Wa Kung - Pięć Elementów bakwa

      Krótka charakterystyka form:

18 rąk Luohana:
Wykonując ruchy formy 18 rąk Luohana widzimy wyraźny wpływ dla praktyk buddyjskich w sensie kultywowania ruchów i ducha 5 zwierząt (smoka, tygrysa, lamparta, węża i żurawia). Ruchy wykonywane są w linii prostej, kończyny na przemian rozciągają się to kurczą. Oddech podąża za ruchem fizycznym. Energia krąży wydłuż 12 meridianów wzmacniając naszą energię obronną wei qi. Forma rozluźnia mięśnie i ścięgna, wzmacnia kości. Ruchy korygują wady postawy, uelastyczniają więzadła kręgosłupa, relaksują układ nerwowy poprzez delikatny masaż nerwów wychodzących od kręgosłupa.

Siu Luohan:
Celem ćwiczenia tej formy jest wzmocnienie mięśni stabilizujących sylwetkę oraz wyrobieniu dynamicznej siły potrzebnej do wykonywania codziennych czynności. W formie Siu Luohan widzimy wpływ filozofii Daoistycznej. Ruchy ramion naśladują kręgi in-jang i bakwa, uwagę skupiamy na oddechu. Jednak same pozycje, ułożenia dłoni mają przeważający buddyjski wpływ. Odżywcza energia wzmacnia 5 narządów wewnętrznych (wątrobę, serce, śledzionę, płuca i nerki) krążąc z zewnątrz do wnętrza ciała poprzez naprzemienne otwieranie i zamykanie ruchów kończyn. Forma jest "energetycznym" masażem, ruch ciała jest lekki i giętki.

Dai Luohan:
Rodzaj siedzącej i leżącej medytacji, podczas której dłonie nasze przyjmują różne mudry. W formie tej kładzie się nacisk na kultywowanie Jing (esencji). Tym razem nadrzędną rolę odgrywa nasza świadomość kierująca energią wewnętrzną. Forma w swoim całym kształcie związana jest intencją buddyjską. Umysł zupełnie wyciszony a obserwacja oddychania zastępuje "10000 przypadkowych" myśli.

Tai Git (Tai Chi):
Forma Tai Kit Kuen - łączy ruchy formy 18 rąk luohana i Xiao Luohana, płynne koliste ruchy, pchnięcia dłonią, łączy w sobie elementy qigongu i kung fu Choy Lee Fut.

Ng Wan Hei Ba Kwa:
Forma Ng Wan Hei Ba Kwa jest specjalnym treningiem ruchowo-oddechowo-myślowym. Ruchy wykonuje się przed kolorową kulą. Wpatrywanie się w kulę o odpowiednim kolorze leczy i wzmacnia naszą energię qi. Forma rozpoczyna się od prostoliniowych ruchów przypominających 18 rąk Luohana przechodząc do łagodnych, kolistych ruchów Siu Luohana.

Chi kung
    inst. Hung Sing Gwoon Izabela Maćko

Chi kung Chi kung
    zajęcia Chi kung we Wrocławiu


"O wielkim mówią, że przemija,
O przemijającym, że się oddala,
O oddalającym, że powraca.
Dlatego TAO jest wielkie, Niebo jest wielkie, Ziemia jest wielka
i człowiek, który poznał te tajemnicę, jest wielkki.
W świecie są cztery rzeczy , a jedną z nich jest człowiek.
Człowiek wzoruje się na Ziemi, Ziemia wzoruje się na Niebie,
Niebo wzoruje sie na TAO, a TAO czerpie wzory z praw rządzących naturą"
   [Lao Tsy]


ZAJĘCIA QIGONG LUOHAN WE WROCŁAWIU

czytaj więcej ...

 

 


Szkoła Tai Chi i Chi Kung serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na zajęcia, kursy, wyjazdy wakacyjne i staże weekendowe. Zajęcia prowadzone są przez zespół doświadczonych nauczycieli Tai Chi i Chi Kung. Zadbaj o swoją kondycję i zdrowie. Serdecznie zapraszamy.
 
Tai Chi  Luohan Qigong  Snake Style  Zajęcia  Program  Aktualności  Czytelnia  Galeria   Kontakt   Linki  Home 
Do góry